Sipariş Hattı: 0286 668 63 70

Sipariş Saatleri : 9:00 - 22:00

SEMİNER KATILIMLARIMIZ

SEMİNER KATILIMLARIMIZ - 06.09.2019

1. Çanakkale Sanayi ve Ticaret Odası binasında düzenlenen “Akdeniz Meyve Sineği ve Kanadı Noktalı Sirke Sineği ile Mücadele” Konferansı.
 
Tarih : 12 Nisan 2019
 
Çanakkale il Tarım Müdürlüğü, Ege İhracatçılar Birliği ve Uludağ İhracatçılar Birliği’nin ortaklaşa düzenlediği ve üst düzeyde temsilcilerinin ve İlçelerin Tarım Müdürleri ve kadrolarının da yer aldığı yaklaşık 400’e yakın çiftçi ve üreticinin ilgi gösterdiği , oldukça yararlı geçen bu konferansta özellikle sert çekirdekli meyvelere dünyada ve ülkemizde büyük zararlar veren her iki tür sinek ile mücadelede baş tercihin kimyasal değil biyolojik mücadele olması gerektiği yetkililer tarafından önemle dile getirildi.
Diger taraftan yurt dışına yapılacak ihracatlarda kabul görmeyen meyve üzerindeki standart dışı pestisit kalıntı oranlarının azaltılması ve kabul edilebilir Avrupa Standartlarına getirilmesi gerektiği vurgulandı.
Gereken durumlarda ve ihtiyacın zorunlu olduğu hallerde , gelişi güzel ilaçlama yerine ; çevreci anlayışla, sertifikalı ilaçların tercih edilmesine işaret edildi.
Meyve ağaçlarına zarar veren bu sinekler başta olmak üzere zararlıların üretici tarafından bilinmiyor olmasının özellikle çilek üzerinde inanılmaz kayıplara neden oldugu ifade edilerek çiftçinin ya da üreticinin bunun üzerinde önemle durması gereği Çanakkale İl Tarım Müdürlüğü yetkili ziraat mühendisleri tarafından şiddetle tavsiye edildi.
 
Konferans sonrasında hem yetkililer hem de üreticilerce ağırlıklı olarak biyolojik mücadelenin gerekliliği konusunda hemfikir olmaları toplantıdan memnuniyet verici izlenimlerle ayrılmamıza neden olmuştur.
 
 
2. TKDK Çanakkale İl Koordinatörlüğü 6. ÇAĞRI BİLGİLENDİRME TOPLANTISI
 
Tarih : 20 Mayıs 2019
 
TKDK Çanakkale İl Koordinatörlüğü tarafından, Ezine İlçe Müftülüğü Toplantı Salonunda,  IPARD II Programı Altıncı Başvuru Çağrı İlanı kapsamında bilgilendirme toplantısı düzenlendi.
 
Toplantıya, Ezine İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ramazan Eren, Ezine Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Türker Demirhan, Ziraat Odası çalışanları ve aralarında muhtarların da bulunduğu çok sayıda üretici katılım sağladı.
 
Toplantıda TKDK uzmanları, 6. Başvuru Çağrı Döneminde destek verilecek, “Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme (302)” sektörü ve 5. Başvuru Çağrı Dönemi kapsamında hali hazırda başvuru kabul işlemleri devam eden “Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar (101)” ile “Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile ilgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar (103)” hakkında katılımcılara ayrıntılı bilgi verdi. Soruların cevaplandırılmasının ardından toplantı sona erdi.