Sipariş Hattı: 0286 668 63 70

Sipariş Saatleri : 9:00 - 22:00

Genel Bilgi

Genel Bilgi

Genel Bilgi

Türkiye'de Hurma deyince ne anlıyoruz ?

Türkiye'de Hurma deyince ne anlıyoruz ?

Trabzon Hurması , Cennet Hurması, Cennet Elması ya da Harbiye (Hatay)Hurması. Bu isimlerin adlandırdığı bu subtropikal meyve'nin anavatanı önce Çin ve daha sonra Japonya'dır. Yüzyıllardır bu ülkelerde üretilmekte olan bu meyve Kaki veya Persimmon adıyla dünyaya yayılmıştır.

Çok yıllık bir bitki olan ve kimi yerlerde Japon Elması olarak ta adlandırılan Hurmanın Latince'de Diospyros Kaki adıyla da anıldığını ve.Ebenaceae familyasın'nın bir üyesi oldugunu  hatırlatmakta yarar vardır.

Özellikle A ve C vitamini, potasyum, folik asit ve lif açısından bir hayli zengin olan trabzon hurmasının son derece sağlıklı bir ürün olduğunu belirtmek gerekir.

Hurmanın gerek ülkemizde ve gerekse yurtdışında yetiştirilmekte olan bir çok türünden bahsetmek mümkündür.

Fuyu, Hana Fuyu, Hachiya, Rojo Brillante, Harbiye Hurması, Sharon, Tamopan, Ormond, Tanenashi, Yamato Hyakume, Maru, Jiro ve benzeri bir kaç türünün daha Çin, Japonya, ABD, Yeni Zellanda, Ispanya ve daha bir çok ülkede yetiştirildiği görülmektedir.Ulkemizde ise en çok yetiştirilenler ise yukarıda sayılanların ilk beş sırada yer alanlarıdır.

Bakımı çok zor olmayan , hemen hemen her tür iklim koşullarında dikime elverişli olan bu meyveyi ; diger tüm ağaçlarda olduğu gibi, yapılacakbir toprak analizinden sonra periyodik olarak damlama sulama sistemi ile sulama , ihtiyaç kadar gübreleme ve en önemlisi budamanın doğru ve zamanında yapılması durumunda yetiştirmek zor olmayacaktır.Fidan dikimini takip eden 3.yılda ağaç verim vermeye başlayacak ve meyveleri toplamak mümkün olacaktır. 

 

Besin Değeri

100 gramda

Kalori

73 kcal

Karbonhidrat

15.1 g

Lif

5.1 g

Protein

0.4 g

Yağ

0.1 g

Kolesterol

0.0 mg

A Vitamini

153.0 IU

C Vitamini

7.0 mg

Potasyum

177.0 mg

Kalsiyum

12.0 mg

Demir

0.1 mg