Sipariş Hattı: 0286 668 63 70

Sipariş Saatleri : 9:00 - 22:00

Buruk Olmayan Hurma

Buruk Olmayan Hurma

Buruk Olmayan Hurma

Subtropikal özelliğindeki Hurma meyvesı

BURUK OLMAYAN HURMA (NON-ASTRINGENT)

Subtropikal özelliğindeki Hurma meyvesı belki de bu burukluğu nedeniyle dünyada fazla tanınmamış bir meyve olarak karşımıza çıkmaktadır.Ancak son yıllarda hurmanın üretildiği ülkelerde 1980’lerin ortalarından başlayarak sayısız bilimsel ve tarımsal ıslah çalışmaları neticesinde buruk olmayan hurma türleri geliştirilmiştir.

Bunları ağaçtan koparıldığı haliyle sert iken yani yumuşamasını ve olgunlaşmasını beklemeden yemek mümkündür. Bu haliyle bu meyvanın dünya genelinde giderek daha da tanınmaya başladığını söyleyebiliriz.

Geliştirilen ve böylesine meyva güzelliği ve mükemmel tadı olan bu meyvanın sofralarda daha çok yer alacağını söylemek yanlış olmayacaktır.

Dünyada son 15-20 yıldan bu yana bu konuda bir çok ülkenin yoğun çalışma içerisinde olduğunu ve giderek tarım ekonomilerinde özellikle yurt dışına ihracatta önemli bir yer tutan bu meyveye AR-GE başta olmak üzere önemli bütçeler ayırmakta olduklarını görüyoruz.

Ayrıca Ispanya da bu konuda çiftçilerin devlet desteği ile çok güzel bir şekilde örgütlendiklerini , böylece beklenmedik ani iklimsel değişiklikler (küresel ısınma , don olayları, dolu v.b.  gibi) ve tarım zararlıları (sinek ; özellikle Akdeniz meyve sineği v.b. giibi) ile mücadelede daha biyolojik ve organize mücadele etme imkanlarını elde ettiklerini görmekteyiz.